Південний берег Криму.
Урок – мандрівка.
Мета:закріпити
знання з теми «Степи і лісостепи». Ознайомити дітей з чудовою природою
Південного берега Криму, з кліматом, показати, як ця природа використовується
для відпочинку і оздоровлення дітей та дорослих. Виховувати естетичні почуття
та інтерес до знань про природу, любов до рідного краю – України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання:виставка книг про природу, книг про міста Південного берега Криму, карта
Південного берега Криму, зображення представників фауни та флори Південного
берега Криму; легенди, поезія, набір карток «Ялта».
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
Перевірка
домашнього завдання відбувається у вигляді у вигляді аукціону знань. Хто назве
останню помилку – той переможець.
3.1. Твір Вовчика Помилкіна.
Улітку я
подорожував Україною, її степами, лісостепами, садами і парками. Цей край
багатий глиняним і піщаним родючим грунтом (чорноземом).
На ньому вирощують зернові культури: дуб, виноград, калину, бук, кукурудзу,
цукрові буряки, картоплю і технічні культури: озиму, пшеницю. У цій місцевості
дуже мало звірів, птахів, комах. Літо дуже
холодне малосніжне, а зима тепла і часто бувають посухи. У цій
місцевості багато вологи і мало тепла. Тому багато дерев (дерева ростуть лише в долинах річок).
Восени зацвітають
тюльпани, фіалки, незабудки, горицвіти. Рослини цвітуть одночасно. Тваринний
світ дуже бідний (Різноманітний: ховрахи,
черепахи, польові миші, земляні зайці). Комах немає. (коники, метелики, оси, жуки). Є гарні степові птахи: горобці,
сороки, зозулі (деркачі, жайворонки).
Хижих птахів немає.
(Орли, дрофи). Велику користь
приносить господарству ховрахи. (Ні).
Вони поїдають багато рослин і роблять
великі запаси. (Ні).
Цей край небагатий
корисними копалинами. Люди не розводять домашньої худоби. Природу цього краю
охороняти не треба.
-
Назвіть,
яких помилок припустився Вовчик?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
На
кожному уроці ми працюємо під девізом: Кохай наш край дорогий, що зветься
Україна. От і сьогодні ми поговоримо про рідний край, його природу.
4.1. Правила туриста.
4.2. Розповідь вчителя про Південний берег Криму.
Кримський півострів
розташований у південній частині України, площа 25,5 тис. кв. км, омивається
Чорним і Азовським морями. Північна частина півостріва – це степова рівнина,
південна – Кримські гори. Найвища точка г. Роман – Кош сягає 1545 м. Клімат –
дуже тепле літо і м’яка зима. Річки маловодні і мають татарські назви. Грунт різноманітний: чорноземи, каштани,
солонці, солончаки. На невеличких клаптиках збереглася степова рослинність. У
горах ліси: дубові, букові, соснові. Рослинність середземноморського типу:
декоративні дерева і чагарники, сади, виноградники та квітники. Різноманітний і тваринний світ – косулі,
олені, зайці, кабани, орли, дрофи, сови.
Подорожуючи з вами
Південним берегом Криму, ми робитимемо зупинки і слухатимемо наших
екскурсоводів.
4.3. Зупинка «Гурзуф».
Місто знаходиться
біля Нікітського ботанічного саду.
Перше, що кидається у вічі це гора Аю – Даг. Вона схожа на ведмедя. Біля гори розташований дитячий табір відпочинку
«Артек». Знайомство з Гурзуфом найкраще розпочинати з Генуезької фортеці. ЇЇ побудували за наказом
візантійського імператора Юстиніана І в УІ ст. н. е. Ця фортеця була зруйнована
турками у ХУ ст.
4.4. Зупинка «Алушта».
Це сухопутні ворота
Південного берега Криму. Біля Алушти здіймається гора Демерджи. В Алушті є
залишки давньої фортеці УІ ст. Алустон.
4.5. Зупинка «Лівадія».
У минулому це літня
резиденція російських царів. У 1945 році тут відбулась Ялтинська конференція.
Палац знаходиться в центрі великого парку.
4.6. Зупинка «Ореанда».
Курортна місцевість
між Лівадією і мисом Айтадор. Біля підніжжя скал лежить старовинний парк, в
якому ростуть вікові дерева. Тут розташований «Золотий парк». На мисі Айтадор
знаходиться Ласточчине гніздо.
4.7. Зупинка «Легенди».
4.7.1.
Легенда про Ялту.
4.7.2.
Легенда про Ведмідь – гору.
4.8. Зупинка «Фауна».
На Південному
березі Криму зібрані дерева зі всіх континентів. Можна знайти куточки, що
нагадують природу Італії, Іспанії, Австралії, Греції, Америки. Тут є тис
ягідний, бамбук японський, величний кедр. У штучних водоймах цвіте біло – рожевим
цвітом каспійський лотос. Милують око троянди.
V. Робота з підручником ( с.76-79). Самостійне читання
статті.
- Поміркуйте, чим
багатий Південний берег Криму.
- Чому Південний
берег Криму протягом року відвідує багато людей?
- Про яких тварин
та рослин ви дізналися?
VІ. Підсумок уроку.
-
Що
нового дізналися? Чим сподобався урок?
Урок розроблено
вчителем початкових класів Кленівської ЗОШ I-III
ступенів Бицулею Тетяною Володимирівною.
|